Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Bölgesinde Fleksibl Fiberoptik Nazo-Farengolarengoskopun Kullanımı: Teknolojinin Tıpla Buluşması

Teknolojik gelişmeler sayesinde üretilmiş olan “fleksibl fiberoptik nazo-farengolarengoskop”lar Burun, Boğaz, Yutak ve Gırtlak bölgeleri gibi muayenesi zorluklar içeren alanların daha iyi incelenmesi için çözüm sağlamaktadır. Bu cihazların temelini oluşturan fiberoptik kablolar, insan saçı kalınlığındaki saf camdan oluşmaktadır. Fiberoptik kablolar bir araya getirildiklerinde elde edilen ışık sinyallerini uzun mesafelere iletebilmektedir.

Flexible Endoscopy

Günümüzde, fleksibl fiberoptik nazo-farengolarengoskoplar gerek çocukluk çağında gerekse ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen enfeksiyonların, burun eğriliği (nazal septal deviyasyon), burun eti büyümeleri (konka hipertrofisi), burun polipleri (nazal polip, antrokoanal polip, vb.), yabancı cisimler, geniz eti (adenoid vejetasyonu), horlama ve uyku apnesine yol açan yumuşak damak ve dil kökü patolojileri, gırtlak ve ses tellerinde ortaya çıkan kitle ve şişliklerin (vokal kord nodülü ve polibi, Reinke ödemi, vb.) ve tüm bu alanlarda ortaya çıkabilen iyi (benign) veya kötü huylu (malign) tümörlerin ayrıntılı olarak değerlendirilmesinde önemli katkı sağlamaktadır. Bunun yanısıra, muayene sırasında elde edilen görüntülerin kayıt edilmesi ile hastaların bilgilendirilmesi sağlanabilmekte ve tedavi sonrası izlemdeki değişiklikler de açıkça ortaya konabilmektedir.

doctor pointing at tablet laptop

Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Dr. Görkem Eskiizmir Kartvizit - 1 (1)

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s