O8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Millet tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. Özellikle kadınların toplum içindeki siyasi, mesleki ve sosyal durumuyla ilgili farkındalık yaratmak ve bu konumlarını geliştirmek amacıyla hazırlanmış birçok etkinlikle kutlanmaktadır.

03 Mart 2021 Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü

İşitme, dünyayı daha iyi kavrayabilmek, çevremizle iyi bir iletişim sağlayabilmek ve entellektüel kapasitemizi artırmak için çok önemli rol oynamaktadır. İşitme kaybı, doğumdan yaşlılığa kadar her yaş grubunu etkileyebilen önemli bir engeldir. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, dünyada 400 milyona yakın kişide farklı düzeylerde işitme kaybı vardır ve 30 milyondan fazlası çocukluk çağındadır. Ülkemizde ise; 2 milyonun üzerinde işitme kayıplı kişi olduğu sanılmaktadır.

Ünlü İskoçyalı mucit Alexander Graham Bell, işitme engeli olan annesi ve eşinin tedavisi için araştırmalar yaparken telefonu icat etmiştir. Özellikle işitme kaybı olan kişilerin bu engelleri ile ilgili yaptığı araştırmalardan dolayı doğum günü olan 03 Mart (1947) tarihi “Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü” olarak kutlanmaktadır. Böylelikle, işitme kayıplarının yarattığı olumsuz etkiler ve tedavi yöntemleri ile ilgili toplumda farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.

Yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, uykuda solunum bozukluğunuz olabilir

Uykuda solunum bozuklukları, uyku sırasında ortaya çıkan hastalıklar arasında en sık rastlanan ve ciddi hayati riskler taşıyan bir gruptur. Bu grup içerisinde başlıca hastalıklar:

(i) basit horlama 

(ii) tıkayıcı uyku apne sendromu

(iii) santral uyku apne sendromu

(iv) uyku ile ilişkili hipoventilasyon sendromları

(v) uyku ile ilişkili hipoksemi sendromudur.

Uykuda solunum bozukluklarında en sık rastlanan belirti ve bulgular: horlama, uykuda solunum durması, gündüz uyuklama hali ve sabahları ortaya çıkan başağrılarıdır. Bu yakınmaları olan hastaların, uyku durumlarının değerlendirilmesi ve havayolunda tıkanmaya yol açabilecek darlıkların araştırılması önemlidir.