Deri kanserleri: Güneşten gelen tehlike!

baby beach blue sky clouds

Photo by Pixabay on Pexels.com

  • Deri vücudumuz için ne kadar önemlidir?

Deri, vücudumuzu bir örtü şeklinde kaplayarak bizleri dış dünyanın olumsuz etkilerinden koruyan çok önemli bir organımızdır. Bununla birlikte, vücudun ısısını düzenler ve suyun dengeli olarak kullanımında rol oynar. Ayrıca, terleme ile vücudda üretilmiş olan çeşitli zararlı maddelerin atılımını sağlamaktadır.

closeup photo of woman portrait

Photo by Yogendra Singh on Pexels.com

  • Dünyada deri kanserlerinin sıklığı ne orandadır?

Deri kanserleri, beyaz ırkta en sık rastlanan kanserlerdir. Özellikle Avustralya ve A.B.D’de deri kanserleri çok yüksek oranlarda saptanmaktadır. Ülkemizde ise, özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde diğer bölgelere kıyasla daha yüksek sıklıkta geliştiği bilinmektedir.

  • Deri kanserlerinde en önemli risk faktörleri nelerdir?

Deri kanserlerinde en önemli risk faktörü güneş ışığı maruziyetidir. Güneş ışığındaki ultraviyole B ve A deri kanseri gelişimini tetiklemektedir. Açık tenli kişilerin çocukluk çağından başlayarak güneş ışığına yoğun maruziyeti ileri yaşlarda deri kanserlerinin gelişimine yol açmaktadır.

silhouette of woman against sunset

Photo by Nandhu Kumar on Pexels.com

  • Deri kanserleri için risk grubu kimlerdir?

Güneşli bölgelerde yaşayan ve gerek sosyal gerekse mesleki nedenlerle güneşin aktif olduğu saatlerde korunmasız olarak güneş maruziyeti olan kişilerde deri kanseri gelişme riski oldukça yüksektir. Bununla birlikte, daha az sıklıkla olsa da, Albinizm, Xeroderma pigmentosum vb. genetik hastalığı olan kişilerde deri kanseri gelişme riski sağlıklı bireylere kıyasla artmıştır.

  • Deri kanserlerinin vücudda tutulum yaptığı yerlerin sıklığında farklılıklar var mıdır?

Her ne kadar, deri kanserleri, vücudun her bölgesinde gelişebilse de güneş maruziyetinin baş boyun ve yüz bölgesinde daha fazla olması nedeniyle bu bölgeler daha yüksek risk altındadır.

black and white casual face fashion

Photo by Pixabay on Pexels.com

  • Deri kanserleri açısından şüpheli belirti ve bulgular nelerdir?

Deri kanserlerinde en önemli belirti bulgular: deride iyileşmeyen ve boyutsal olarak büyüyen kanamalı yaralar, “ben”lerin renk, şekil ve boyutunda değişimler ve beraberinde bezeler oluşmasıdır. Özellikle yukarıda belirttiğim risk grubundaki kişilerde bu tür belirtiler ve bulgular gelişmesi deri kanserleri açısından yüksek şüphe yaratmaktadır.

three person looking at x ray result

Photo by EVG photos on Pexels.com

  • Deri kanserlerinin tedavisinde hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Günümüzde deri kanserlerinin altın standart tedavisi cerrahi müdahaledir. Ancak, deri kanserlerinin yüksek sıklıkla geliştiği baş boyun ve yüzümüzde göz, burun, dudak ve kulak gibi önemli yapılar bulunması tedavi açısından önemli zorlukları beraberinde getirmektedir. Bu bölgede yapılacak tümör çıkarılması (rezeksiyonu) sonrasında onarım teknikleri ile hastaların fonksiyonel ve estetik açıdan en az hasarla tedavisinin yapılması sağlanmaktadır. Bunun yanısıra, bazı özel durumlarda radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi seçenekleri de kullanılabilmektedir.

  • Deri kanserlerinden nasıl korunabiliriz?

Amerikan Kanser Derneğinin de bildirdiği üzere deri kanserleri korunabilecek kanserler arasında yer almaktadır. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar: güneşin aktif olduğu (10.00-16.00) saatleri arasında güneş maruziyetini azaltmak, güneşli saatlerde dışarıda olmak zorundaysak koruyucu giysiler ve geniş siperlikli şapkalar giymek ve güneş kremi kullanmaktır. Böylelikle, deri kanseri gelişme riskimizi önemli ölçüde azaltabiliriz.

Dr. Görkem Eskiizmir Kartvizit - 1 (1)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s