Çocukluk Çağında Boyunda Lenf Nodu Büyümesi (Lenfadenopati) Ne Zaman Tehlikelidir?

Bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasını oluşturan lenf nodlarının en önemli görevleri: lenfi filtrelemek ve bağışıklık sistemine destek vermektir. Sağlıklı bir kişinin vücudunda yüzlerce lenf nodu bulunmaktadır ve bunların önemli bir çoğunluğu baş boyun bölgesinde yer almaktadır.

lenf nodu

Özellikle 4-8 yaş grubu çocuklukların %90’ında  farklı boyutlarda lenf nodu büyümeleri saptanmaktadır. Tıbbi terminolojide lenf nodu büyümesi, “lenfadenopati” olarak adlandırılmaktadır. Bu klinik durum genellikle baş boyundaki lenf nodlarının 1-1.5 cm den büyük olmasını ifade etmektedir. Çocukluklarda boyun yağ doku düzeyinin düşük olması nedeniyle bu boyuttaki lenf nodları görünür veya elle hissedilir olmaktadır, ki bu durum aileleri alarma geçirir.

Bilimsel çalışmalara göre, çocukluk çağında baş boyunda gelişen lenf nodlarının büyük çoğunluğu viral veya bakteriyel enfeksiyonlara bağlı oluşmaktadır. Ancak, yaklaşık %5 civarında olguda kanser kaynaklı (özellikle lenfoma) lenf bezi büyümeleri de olmaktadır. Bu nedenle, özellikle küçülmeyen ve/veya büyüme eğilimindeki düzensiz şekilli, çevre dokulara yapışık, kümelenme oluşturan, sert kıvamlı lenf nodları dikkat çekicidir. Bunun yanısıra, sebebi açıklanamayan kilo kaybı ve/veya yüksek ateş, gece terlemeleri, iştahsızlık, halsizlik, vb. belirti ve bulguların eşlik etmesi de önem arzeder ve hekime başvurulması gerekliliğini doğurur.

Kaynaklar:

  1. Rajasekaran K, Krakovitz P. Enlarged Neck Lymph Nodes in Children. Pediatr Clin N Am 2013;60:923–6.
  2. Gaddey HL, Riegel AM. Unexplained Lymphadenopathy: Evaluation and Differential Diagnosis. Am Fam Physician. 2016;94:896-903
  3. Deosthali A ve ark. Etiologies of Pediatric Cervical Lymphadenopathy: A Systematic Review of 2687 Subjects. Glob Health 2019;6:2333794X19865440.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s